|
Ryby našich jazier a riek | |
Ryby našich jazier a rie
Ryby našich jazier a riek
Dovoľte mi, aby som Vás postupne zaviedol pod vodnú hladinu našich jazier a riek a oboznámil Vás so svetom rýb u nás žijúcich. Ako prvú a najznámejšiu skupinu som vybral čeľaď kaprovité. Je to najväčšia skupina, ktorá zoskupuje 28 rôznych druhov.
Medzi najvýznamnejšie a najznámejšie druhy patrí kapor obyčajný (Cyprinus carpio), ktorý je vyšľachtený z pôvodnej divo žijúcej formy – kapra sazana. Za jeho pôvodnú domovinu sa pokladá oblasť Číny, Vietnamu, Čierneho, Kaspického a Azovského mora. Ako najdôležitejšia ryba bol v 13. – 15. storočí rozšírená do celej Európy. Dnes je rozšírený po celom svete.
Základná forma kapra má pretiahnuté, bočne trochu sploštené telo. Ústa sú koncové, vysunutelné, na hornom pysku sú štyrifúziky (dva dlhšie a dva kratšie). Ošupenie kapra je pre každú formu iné, zvlášť charakteristické: šupinaté kapry sú po celom tele pokryté šupinami, riadkové kapry (pološupinaté) majú šupiny, ktoré sa tiahnu od hlavy cez stred tela ku chvostovej plutve. Zrkadlové kapry majú šupiny okolo plutiev, najmä chrbtovej. Kapor lysec (hladký) je takmer hladký.(občas sa objavia šupiny pri prsných plutvách a bruchu.) V rámci týchto foriem môžu byť tzv. širokochrbtové alebo vysokochrbtové typy kapra.
Kapor je všežravec. Veľké kusy nepohrdnú ani malými rybkami. Dorastá do dĺžky 100 až 120cm a váhy 30–35 kg. Má rád teplé nížinné toky a jazerá. Pohlavne dospieva v druhom až štvrtom roku života. Neresí sa na čerstvo zaliate rastlinstvo a šáchor pri dlhotrvajúcich teplotách 18-20 stupňov. Kapor je u nás chránený od 16. marca do 31. mája. Ministerstvo životného prostredia môže na požiadanie udeliť výnimku na lov kapra od 1. mája.
Jeho zákonom stanovená lovná miera je 35 cm. Patrí k najviac lovenej rybe. Pretože umelo odchované formy sa v našich revíroch nedokážu rozmnožiť, musia byť do našich vôd umelo vysádzané.

Zubáč
Zubáč je najväčšia ostriežovitá ryba, ktorá žije v našich riekach a jazerách. Je rozšírený v celej Európe a smerom na východ až k Azovskému moru. Na Slovensku sa vyskytuje dva druhy zubáčov zubáč obyčajný (veľkoústy, podľa najnovšieho označenia) a zubáč volžský. Zubáč obyčajný je väčší, tmavé pásy na chrbte a bokoch nie sú až tak výrazné, ako u zubáča volžského, skôr by sa dalo hovoriť o tmavých škvrnách, ako o pásoch. Dorastá až do 1,3 m dĺžky a 15 kg. Bežné úlovky však spravidla nepresahujú 4 kg. Na jar, pri neresení si stavajú zubáče hniezdo, do ktorého následne samica nakladie ikry a samec ich stráži. Toto stráženie je mu neraz osudné, pretože pri poklese vody hniezdo neopustí a často mu nad hladinu vyčnieva chrbát. Bol som svedkom, ako pytliaci takto nápadných zubáčov (6 - 9 kg) sekali a vyťahovali z vody vylovovacími hákmi (marec - apríl 1999, miesto štrkovecká zátoka pod hrádzou VD Kráľová)...
Malé zubáče sa po vyliahnutí držia v húfoch a živia sa zväčša drobnou živočíšnou potravou až do tej doby, kým sa nepreorientujú na typicky dravý spôsob života. Veľa ich uhynie v zavlažovacích kanáloch, kde na jeseň po vypustení kanála zostanú bezmocne ležať v bahne. Vzhľadom na to, že sú veľmi chúlostivé, akýkoľvek pokus o záchranu a prenesenie späť do rieky nemá význam uhynú po ceste alebo po vypustení.
Zubáč v riekach uprednostňuje hlboké prúdiace vody s tvrdým, kamenistým dnom a dostatkom kyslíka. Hľadať ho treba pod perejami, kde sú vymleté hlboké jamy, pri strmo do hĺbky padajúcich brehoch, ktoré sú vyložené kameňmi, na štrkových valoch, kde sa prúd láme z hlbokej vody a stáča do protismeru. V jazerách sú nádejné najhlbšie partie dna (8 15m). Tu je však potrebné poznamenať, že zubáče sú maximálne náladové ryby, ktorých správanie je nevypočítateľné a je ho veľmi ťažko odhadovať. Preto nasledujúce rady sú len moje odporúčania treba sa pružne prispôsobovať situácii.
Leto:
Na zubáče sa vyberám ráno, nie príliš zavčasu (za tmy), ale na svitaní aby som v pohode videl na udice. V miestach, kde lovím zubáče mám odskúšané, že najviac záberov prichádza od rozodnenia do východu slnka. Potom sú zábery len sporadické a okolo 9:00 už zubáče neberú. Na udicu s olovom a jednoháčikom na pomerne slabom náväzci (0,20) navlečiem beličku a nahodím do stredu rieky. Neviem, prečo sa držia v strede ( nie je tam úplne najhlbšia voda), ale je fakt, že sú tam. Zavesím policajta a na druhú udicu zvyčajne plaváčkujem...
Záber zubáča je pomerne typický policajt poskočí asi 20 cm a zastane. Potom nasleduje jazda asi 10 m a opäť prestávka. Potom už stačí len seknúť a ak nie je zubáč 15 centimetrový, zásek sedí. Seknúť treba tvrdo, zubáč má chrupkovitú tvrdú papuľku a háčik sa do nej ťažko zasekáva.
Nie je to veľký bojovník. Po niekoľkých metroch ťahu sa nechá aj veľký zubáč pokojne otočiť a ťahať ku brehu. Obmedzí sa na občasne poklepanie hlavou zo strany na stranu. Upozornenie pre športových rybárov (C&R) zubáč je veľmi chúlostivý, nikdy ho neberte do ruky, ak to nie je bezprostredne potrebné. Ak je háčik zažratý hlbšie, netrčí z papuľky a je potrebné použiť na vybratie peán alebo odrezať silon a nechať háčik vo vnútri, zubáč na 99% zranenie neprežije!
Jeseň:
Používam plavákový spôsob (10-15g) a beličky. Preplavujem hlboké miesta popri kamenistom brehu, vo vraťákoch a v okolí jám. Je to aktívny spôsob veľmi vhodný na studené dni a aj výsledky sú podstatne lepšie, ako v lete na ťažko. Okolo Vianoc idú dobre pri súmraku na biele strímre.
Výnimky:
Ako som už napísal, zubáč je veľmi nevyspytateľný...
Leto 1995 - na VD Kráľová brali zubáče najlepšie od 1230 do 1400, počas 35 °C horúčav. Vyťahoval som zubáče od 2 do 5 kg spod nôh kúpajúcich sa ľudí.
Zima 1998 zubáče nebrali takmer celý rok, teda pekné zubáče. Týždeň pred Vianocami brali celé dni výsledok 46 zubáčov za týždeň 2-9 kg.
Leto 1999 po dvoch týždňoch bezvýsledného číhania na zubáča prišiel záber a zubáč bol na udici na druhej udici, kde som chytal biele ryby - na burizón (4,3 kg).
Jar 2000 na nakŕmenom mieste, kde som plaváčkoval a chytal biele ryby, prišiel náhly záber na plaváčik. Po pol hodinovom boji sa ukázal zubáč, ktorému háčik s kostňákom padol na chrbát a zasekol sa do ostnatej chrbtovej plutvy.
Upozornenie pre mäsiarov: Zubáč má odporne rozbredlé a smradľavé mäso, v čase neresenia je dokonca jedovaté, podobne, ako u mreny. Absolútne nie je vhodný pre konzumáciu počas celého roka, u človeka vyvoláva nebezpečné kožné ekzémy a impotenciu. Citlivejší jedinci môžu na obsiahnutý neurotoxín reagovať epilepsiou, kómou alebo náhlym záchvatom zúrivosti.
NEJESŤ!!! NA JEDENIE SA NEHODÍ!!!
|
|
|